• شیشه سکوریت

    شیشه سکوریت یا شیشه میرال یکی از مقاوم ترین شیشه های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می باشد. این محصول مقاوم و ایمن طی یک فرایند و عملیات حرارت دهی به دست می آید. شیشه معمولی استحکام و ایمنی لازم برای استفاده در بخش های مختلف ساختمان را ندارد. بنابراین باید با طی کردن فرایند هایی از آن یک محصول مقاوم و مستحکم ایجاد کرد. قبل از سکوریت کردن، شیشه های خام را به اندازه های دلخواه برش باید داد. امکان برش و شکل دهی یا سوراخ کردن شیشه بعد از وارد شدن شیشه به کوره عملا وجود ندارد. برای آشنایی بیشتر با شیشه سکوریت در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.
    شیشه سکوریت چیست؟

    شیشه میرال، همان شیشه نشکن یا شیشه سکوریت می باشد. به علت طی کردن مراحل مقاوم سازی در کارخانه که به سکوریت کردن شناخته می شود، به شیشه سکوریت معروف است. عملیات سکوریت در کارخانه طی چند مرحله انجام می شود. در ابتدا شیشه در ابعاد و اندازه مورد نظر برش داده می شود. و بعد محصول برش داده شده وارد کوره هایی با حرارت حدود ۷۰۰ درجه سانتی گراد می شود. به طور معمول از دو نوع کوره المنتال و کانوکشن برای پخت شیشه استفاده می شود. محصول کوره های کانوکشن از لحاظ کیفی بهتر و یکدست تر است. بعد از طی کردن مرحله حرارت دهی و نرم شدن، شیشه نرم شده به داخل قالب شیشه ریخته شده و بلافاصله سرد می شود. عمل سرد شدن شیشه با دمیدن فشار هوای سرد به شیشه انجام می گیرد. دمیدن هوای سرد باید به هر دو سطح شیشه دمیده شود. زودتر سرد شدن لایه های بیرونی نسبت به لایه های درونی باعث بالا رفتن مقاومت شیشه تولید شده می شود. همین امر موجب مقاومت چند برابری شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی می شود. در صورت ناقص بودن عملیات، شیشه سکوریت تولید شده مقاومت لازم را نخواهد داشت. بنابراین شیشه سکوریت های موجود در بازار نیز از نظر کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند

    WhatsApp Image 2019-09-18 at 11.30.44

    . در ایران اولین کارخانه ساخت شیشه نشکن سکوریت با نام شیشه میرال شروع به کار کرد. به همین علت برخی شیشه سکوریت را با نام شیشه میرال می شناسند. اما در واقع شیشه میرال نام کارخانه تولید شیشه سکوریت بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *